Jaka farba do łazienki będzie odpowiednia? Podpowiadamy, jak wybrać właściwą!

Remont łazienki może wymagać od Ciebie nieco większej wiedzy na temat materiałów, jakie powinieneś wykorzystać. Z powodu dużej wilgotności i bezpośredniego działania wody na różne powierzchnie pokój kąpielowy jest pomieszczeniem o specjalnych wymaganiach. W związku z tym wybór farby do ścian czy sufitu jest bardzo istotny. O tym, jaka farba do łazienki będzie odpowiednia, decydują jej właściwości. Dziś podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby utrzymanie czystości w łazience było łatwe i przyjemne.

Cechy dobrej farby, czyli jaka farba do łazienki?

Podobnie jak w wielu dziedzinach naszego życia, tak i w kwestii wykończenia łazienek zmieniają się trendy oraz materiały, jakie można wykorzystać. Niegdyś bardzo popularne kafelki zamontowane od podłogi aż po sufit dziś nie są już tak pożądane. W ostatnim czasie modne stało się pokrywanie kafelkami tylko tych powierzchni, które narażone są na bezpośredni kontakt z wodą, czyli: miejsc pod prysznicem, okolic wanny czy przestrzeni przy umywalce. Pozostałe ściany możesz pomalować farbą – przy jej wyborze zwróć jednak uwagę, czy jest:

– odporna na ścieranie (określa to europejska norma PN-EN 13300);

– paroprzepuszczalna;

– wodoodporna;

– nietoksyczna;

– przyjazna dla środowiska.

Jaka farba do łazienki? Rodzaje farb, z których warto wybierać

Rynek farb przepełniony jest produktami o różnych właściwościach i różnym nazewnictwie. Spotkasz się z farbami ceramicznymi, hydrofobowymi, lateksowymi. Ich wykończenie może być matowe, satynowe lub błyszczące. Mając taki wybór, z pewnością zastanawiasz się, jaka farba do łazienki będzie odpowiednia.

Warte Twojej uwagi będą farby San Marco, a także farby Extrapaint. To preparaty na bazie żywic akrylowych. Mają wysoką odporność na ścieranie oraz dobre właściwości kryjące i wypełniające. Co więcej, są bezpieczne dla zdrowia. Możesz je stosować na płytę gipsowo-kartonową, a także na tynk. Godne rozważenia są też farby o właściwościach biobójczych. Chronią one ściany przed grzybami i pleśnią. 

Jaka farba do łazienki na sufit, a jaka na ścianę pod prysznicem?

Farba na sufit w łazience powinna mieć podobne właściwości do tych, którymi charakteryzuje się farba na ścianę. Mimo że sufit nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, to miej na uwadze, że powierzchnia ta również jest narażona na wysoką wilgotność. Zdarza się, że z jakichś względów ścian pod prysznicem nie możesz wyłożyć kafelkami. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie farby wodoodpornej i pokrycie jej lakierem poliuretanowym – takie połączenie tworzy bezpieczną powierzchnię odporną na bezpośredni kontakt z wodą.

Przybliżyliśmy Ci nieco kwestię tego, jaka farba do łazienki będzie odpowiednia. W przypadku remontu pokoju kąpielowego warto sięgnąć po produkty, które charakteryzują się dobrą jakością i odpowiednimi właściwościami. To ważne, ponieważ panujący w łazience, specyficzny mikroklimat może wpływać zarówno na Twój komfort jej użytkowania, jak i na Twoje zdrowie.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl