Jak przygotować ścianę do malowania? Praktyczne wskazówki

Malowanie ścian to prosty i bardzo skuteczny sposób na odświeżenie wnętrza. Warto jednak pamiętać, że przed nałożeniem farby należy wykonać kilka czynności, które odpowiednio przygotują powierzchnię na zmianę koloru. Jak przygotować ścianę do malowania, by po wyschnięciu farby prezentowała się ona świeżo i estetycznie? Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym zrobisz to prawidłowo i unikniesz przykrych niespodzianek. 

Przygotowanie ściany do malowania – dlaczego jest takie ważne? 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie ściany do malowania jest istotne? To właśnie od niego zależy zarówno estetyka, jak i trwałość otrzymanego efektu. Pominięcie tego etapu może skończyć się np. tym, że farba nierównomiernie pokryje powierzchnię lub z czasem zacznie się łuszczyć. Co więcej, pokrycie kolorem nieodpowiednio przygotowanej ściany prowadzi niekiedy do pojawienia się pleśni i grzybów. Co zrobić, by uniknąć takich niespodzianek?

Jak przygotować ścianę do malowania?

To, jak przygotować ścianę do malowania, zależy przede wszystkim od jej obecnego stanu. Jeśli chcesz pokryć farbą surową, wyrównaną powierzchnię, to jej przygotowanie jest dosyć proste. W takim przypadku wystarczy, że oczyścisz ścianę z kurzu i nałożysz na nią preparat gruntujący, który wzmocni powierzchnię i poprawi jej chłonność. 

Jak przygotować do malowania ścianę, która pokryta jest starą farbą? Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci zrobić to prawidłowo. 

1. Czysta ściana

Czystą ścianę, która nie pyli i się nie łuszczy, przed malowaniem wystarczy oczyścić z kurzu.

2. Przygotowanie do malowania ściany brudnej

Nieco więcej zachodu może wymagać przygotowanie do malowania ściany brudnej. Jeśli na starej farbie znajdują się plamy, to należy usunąć je za pomocą letniej wody z detergentem, który nie zawiera substancji nabłyszczających i lanoliny. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, np. zacieków z tłuszczu, nikotyny czy sadzy pomocne powinno okazać się zastąpienie detergentu mydłem malarskim. 

3. Jak przygotować do malowania ścianę z uporczywymi plamami?

Co, jeśli nie uda Ci się zupełnie pozbyć zabrudzeń? W takiej sytuacji, by przygotować ścianę do malowania, warto wykorzystać specjalne farby lub podkłady. To preparaty, dzięki którym stare plamy nie będą widoczne na nowej, świeżej warstwie koloru. 

4. Co ze ścianą, która się łuszczy?

Jak przygotować ścianę do malowania, jeśli stara farba się łuszczy? W takim przypadku starą warstwę należy usunąć za pomocą szpachelki lub skrobaka. Po oczyszczeniu ścianę warto pokryć warstwą szpachli gipsowej, która pozwoli wyrównać i ujednolicić jej powierzchnię. 

5. Jak malować ściany z wykwitami spowodowanymi przez pleśnie i grzyby?

Najbardziej kłopotliwe jest przygotowanie do malowania tych ścian, na których obecne są wykwity spowodowane przez grzyby i pleśnie. W takim przypadku konieczne jest dokładne zeskrobanie i wyszorowanie powierzchni. Należy również umyć ją wodą z dodatkiem chloru oraz zastosować specjalny preparat grzybobójczy. 

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie ściany do malowania jest zwykle ważniejsze niż samo nakładanie świeżej farby. Jeśli przymierzasz się do remontu, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór praktycznych akcesoriów malarskich i specjalnych preparatów gruntujących, które pomogą Ci prawidłowo przygotować powierzchnię na nowy kolor.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl