TYNKI DEKORACYJNE

tynki dekoracyjne

Zastanawiając się nad wyborem rozwiązania podkreślającego w wyjątkowy sposób charakter wnętrz naszych mieszkań, powinniśmy wziąć pod uwagę dekoracje ścian. Ciekawe i niebanalne efekty, jakie możemy uzyskać, zapewni nam tynk dekoracyjny, który doskonale spełni oczekiwania zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Co ciekawe, jego faktura w dużym stopniu zależy od naszej wyobraźni. Nierzadko istnieje możliwość skorzystania z różnorodnych przedmiotów stosowanych w życiu codziennym, co może przyczynić się do osiągnięcia fascynujących rezultatów. Zdarza się także, że używając nieumiejętnie profesjonalnego narzędzia, przez przypadek stworzymy efektowny wzór. 

 

Do jakich wnętrz stosujemy tynki dekoracyjne?

Najlepiej tynki dekoracyjne prezentują się w dużych wnętrzach, gdzie powierzchnia ścian umożliwia wyraźne wyeksponowanie efektownej struktury, ale równie znakomite rezultaty można osiągnąć w minimalistycznych mieszkaniach - pod warunkiem zachowania odpowiedniego umiaru w stosowaniu różnorodnych dekoracji. Ta swoista oszczędność zdobień i zaakcentowanie tynkiem dekoracyjnym np. jednej ze ścian w pomieszczeniu w sposób stonowany - zarówno w formie, jak i kolorystycznie - pozwoli stworzyć niebanalną aranżację.

tynki dekoracyjne

 

Na jakich rodzajach ścian stosujemy tynki dekoracyjne?

Tynki dekoracyjne można stosować na niemal wszystkich rodzajach ścian:

  • betonowych,

  • cementowo-wapiennych,

  • gipsowo-kartonowych,

  • drewnianych.

Co więcej, znakomicie nadają się do renowacji wnętrz historycznych z uwagi na walory, jakie posiada, a zwłaszcza olbrzymich możliwości aranżacyjnych. Stare ściany po uprzednim przygotowaniu można z powodzeniem pokryć tynkiem dekoracyjnym idealnie odzwierciedlającym dawny wygląd. 

 tynki dekoracyjne

Tynkowanie od A do Z

Każda powierzchnia ściany, na której chcemy zastosować tynk dekoracyjny, powinna być oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku głębokich uszkodzeń, np. po wykonywanych wcześniej wierceniach, należy je zaszpachlować i wygładzić. Przed położeniem tynku ściany gruntujemy lub zgodnie z zaleceniami producenta stosujemy tzw. tynk podkładowy. Prace wykonujemy pacą ze stali nierdzewnej. To niezwykle ważne, ponieważ ewentualne zabrudzenie ściany rdzą powoduje trudne do usunięcia plamy.

Kolejność działań:

  • całkowite wyschnięcie gruntu pozwala rozpocząć nakładanie tynku dekoracyjnego na ściany,

  • należy starać się, by nakładanie wykonywać równo, bez widocznych przerw i z zachowaniem jednakowej, zalecanej przez producenta grubości,

  • na jeszcze wilgotnym tynku, z użyciem wałków, specjalnych pac, gąbek i innych przedmiotów trzeba stworzyć odpowiednią fakturę. Możemy również skorzystać ze specjalistycznych szablonów, które pozwolą uzyskać efektowny i odpowiadający naszemu wnętrzu wzór.

Po wyschnięciu pozostaje nam tylko cieszyć się z udanej aranżacji wnętrz naszego domu. I jeszcze jedna uwaga: w przypadku zastosowania tynku dekoracyjnego niebarwionego, po wyschnięciu malujemy go zalecaną przez producenta farbą w wybranym kolorze lub kolorach, wykorzystując do tego pędzle i wałki z gąbki.

 

 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl