Tynk szlachetny, czyli stiuk to materiał zdobzniczy w postaci masy dekoracyjnej składającej się z zaprawy wapiennej, gipsowej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Charakterystyczna dla stiuku jest łatwość jego formowania i szybko twardniejąca struktura. Doskonale nadaje się do barwienia, wykorzystując do tego celu dedykowane pigmenty. Znakomicie sprawdza się na ścianach i różnorodnych elementach architektonicznych, imitując naturalny marmur. Nałożony na określoną powierzchnię, stiuk po wyschnięciu musi być bardzo dokładnie wygładzony pacą wenecką i wypolerowany. Błyszcząca, lustrzana powierzchnia oraz niezwykła twardość, a tym samym odporność na uszkodzenia w połączeniu z zabezpieczeniem przed zabrudzeniami i wilgocią poprzez pokrycie naturalnym woskiem przyczynia się do dużej popularności stiuku i stosowania praktycznie w każdym wnętrzu, również w kuchni i łazience.
Trochę historii
Architektura starożytnego Rzymu dość często dekorowana była elementami pokrytymi stiukiem, zwłaszcza że imitował drogi marmur, a nie wszystkich rzymian stać było na szlachetne kamienie. Ten uniwersalny i niezwykle dekoracyjny materiał nieobcy był twórcom sztuki starochrześcijańskiej i mauretańskiej. Do dzisiaj możemy podziwiać np. dekoracje ścian słynnej Alhambry w Grenadzie. Najciekawsze jest jednak odkrycie wykorzystywania stiuku przez Majów w architekturze i ornamentyce. Zazwyczaj stosowano go do tynkowania, tworzenia rzeźb i różnorodnej sztukaterii, również w Polsce, gdzie nieliczne pozostałości można znaleźć w barokowych kościołach. (zdjęcie – można dać zdjęcie historycznej architektury ze stiukiem)
Stiuk dzisiaj
Na rynku istnieje wiele podróbek stiuku produkowanych na bazie sztucznych substancji - obok niewysokiej ceny niestety charakteryzują się bardzo niską jakością. Warto zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność efektownego i trwałego wyglądu. Stiuk wyprodukowany z naturalnych i ekologicznych składników gwarantuje zarówno wysoką wydajność, jak i wspomniany wcześniej wspaniały połysk i wyjątkową trwałość. Produkty dostępne w sklepie internetowym Grupa RM z Łodzi to przede wszystkim stiuki włoskich producentów San Marco, Oikos i Colorificio Veneziano, u których funkcjonująca formuła produkcyjna oparta jest na wiekowych doświadczeniach. (przykładowe zdjęcia stiuku poszczególnych producentów)
Naturalne stiuki obecnie wykorzystywane są praktycznie wszędzie: w mieszkaniach, domach, biurach, miejscach publicznych, architekturze sakralnej i zabytkowej.
Wykonanie stiuku
Przede wszystkim musimy przygotować niezbędne materiały:
-
IL Primer Oikos – środek gruntujący do przygotowania powierzchni pod położenie np. stiuku antycznego,
-
Raffaello Decor Stucco Oikos – naturalna masa do wykonania stiuku weneckiego w kolorze białym lub wybranym,
-
Protetivo Per Stucco Oikos – zabezpieczający wosk do stiuku.
Zadbajmy także o narzędzia: pacę wenecką, folię malarską i taśmę do zabezpieczenia powierzchni.
Przystępujemy zatem do wykonania stiuku:
-
zabezpieczamy folią i taśmą miejsca stykające się z powierzchnią, na której będzie aplikowany środek gruntujący i stiuk,
-
przygotowujemy powierzchnię tak, by była ona czysta, sucha i równa oraz gruntujemy ją środkiem IL Primer Oikos,
-
przygotowujemy masę dekoracyjną Raffaello Decor Stucco Oikos
-
nakładamy przygotowaną masę dokładnie na całą powierzchnię ściany aż do jej całkowitego pokrycia. Nakładanie drugiej warstwy rozpoczynamy w całości od jednego z narożników, rozciągając materiał na całą powierzchnię. Trzecią warstwę nakładamy podobnie jak poprzednią. Odstęp czasowy pomiędzy warstwami 6-8 godzin
-
wygładzamy powierzchnię pacą wenecką dociskając do czasu uzyskania lustrzanego połysku.
-
Po wyschnięciu stiuku przystępujemy do nakładania wosku Protetivo Per Stucco Oikos i polerujemy. Efektowny stiuk mamy gotowy.
Polecamy produkty z naszego sklepu internetowego:
- Raffaello Decor Stucco Oikos
- Grasello Di Calce San Marco