FARBA CZY TYNK STRUKTURALNY?

Dekoracja ścian odpowiednią strukturą znajduje coraz liczniejszą rzeszę swoich zwolenników - nie tylko ze względu na osiągane efekty, ale także z uwagi na atrakcyjne ceny stosowanych farb lub tynków strukturalnych. Oczywiście, niezależnie od wyboru produktu, osiągnięcie zakładanego efektu w dużym stopniu zależy od tego, jaką fakturę wybierzemy i jak ją wykonamy. Wracając do wyboru: farba czy tynk strukturalny? Nie jest to nigdy takie oczywiste, ponieważ wiele czynników wpływa na określoną decyzję.

 

Malowanie ścian farbami strukturalnymi

Aplikacja farb strukturalnych na ściany zazwyczaj nie nastręcza większych problemów i malowanie nimi może być wykonane przez samego użytkownika wnętrz. Z uwagi na wyjątkową konsystencję farby uzyskanie zakładanego rezultatu jest łatwym zajęciem, ponieważ wystarczy odpowiedni wałek lub pędzel, by wymodelować w drobnoziarnistej strukturze efektowne wzory. 

 

farba struktralna

 

Aranżacja ścian tynkami ozdobnymi strukturalnymi

Niezwykłość walorów dekoracyjnych tynków strukturalnych i ich właściwości sprawia, że ich zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu jest jak najbardziej właściwe. Pokój dzienny, kuchnia, łazienka - nic nie stoi na przeszkodzie, by wyrazista faktura i efektownie przenikające się kolory cieszyły nasz wzrok i wnosiły do naszego życia trochę spokoju. 

 

pokój dzienny

 

Charakterystyczna dla tynków strukturalnych jest ich wysoka tolerancja na nierówności powierzchni, nawet nieotynkowanej. Jednak w przypadku zbyt dużych nierówności można dla pewności uzyskania zaplanowanych efektów zastosować tynk podkładowy. Zanim pokryjemy ściany tynkiem ozdobnym, ich powierzchnie oczyszczamy z zabrudzeń, odtłuszczamy wodą z szarym mydłem, a ewentualne ubytki uzupełniamy odpowiednią zaprawą. Tynk strukturalny wymaga użycia pacy z nierdzewnej stali (Paca OIKOs, Paca Co-me), ponieważ w innym przypadku ewentualna rdza mogłaby zanieczyścić masę. W przeciwieństwie do farby, struktura tynku ma większe uziarnienie, a produkt nakładany jest w grubszej i gęstszej warstwie, tym samym sprawiając trochę większe trudności.

 

Inne różnice

Zasadniczą różnicą pomiędzy farbami a tynkami strukturalnymi jest podłoże. 

Farby strukturalne wymagają podłoży gładkich i równych. Natomiast tynki możemy nakładać na podłożach chropowatych.

W sytuacji remontowania starych ścian zdecydowanie lepiej sprawdzi się tynk strukturalny, ponieważ ewentualne uszczerbki na ich powierzchni zostaną pokryte bez większego problemu. Farba strukturalna wymaga jednak w miarę równych ścian, a więc ubytki muszą być zaszpachlowane i wygładzone. I jeszcze jedna kwestia, która jest cechą wspólną farby i tynku – cena. Według jednych opinii jest relatywnie zbyt wysoka w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, ale według naszej oceny jest to subiektywne odczucie, ponieważ uzyskane efekty, wyjątkowa trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wszechstronność zastosowania rekompensują zastosowanie w naszych wnętrzach tynku strukturalnego i farby strukturalnej. (zdjęcia porównawcze – tradycyjne rozwiązanie oraz odrębne zdjęcie: farba i tynk strukturalny, które mogą być w kompozycji w jednym wnętrzu)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl