Karnisz na okno czy na całą ścianę, czyli jak dobrać jego rozmiar?

Pięknie przystrojone okno to ważny element każdego wnętrza – jego wystrój może dodać lub odjąć uroku całemu pomieszczeniu. Na okno zwraca się uwagę od razu po przekroczeniu progu, więc ważne jest, co i jak przy nim zawiesisz. Nie bez znaczenia są także dodatki. Istotną rzeczą, którą powinieneś przemyśleć podczas urządzania wnętrza, jest to, czy zamontować karnisz na okno, czy na całą ścianę. To znacząca kwestia, bo tak jak ze wszystkim w życiu – co za dużo, to niezdrowo. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Karnisz na okno czy na całą ścianę – najczęściej popełniane błędy dekoracyjne

Nie każdy z nas jest dekoratorem wnętrz, dlatego podczas urządzania swojego mieszkania możesz potrzebować pomocy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz często popełnianych błędów.

– Przy wyborze firan lub zasłon kieruj się stylem, w jakim urządziłeś dane pomieszczenie. Całość musi być spójna.

– Nie kupuj na oko ani dlatego, że jest promocja – wtedy najprościej o nieudany zakup.

– Dokładnie sprawdź wymiary okna. 

– Pamiętaj, że dekoracją jest wszystko to, co znajduje się wokół okna i na parapetach. Dlatego wskazany jest umiar.

Dzisiaj modne są rolety, które mogą zastąpić zasłony. One również stanowią element dekoracyjny okna. Zawsze warto jednak zawiesić na oknie firanę. Jej szerokość zależy od tego, czy masz karnisz na okno, czy na całą ścianę. Jeśli wolisz tę drugą opcję, to lepiej pomyśleć także o zasłonach, które umieścisz po obu stronach okna. Firanę warto zawiesić w jego centralnej części.

Karnisz na okno czy na całą ścianę – jaki wybrać?

Wybór karnisza nie należy do najłatwiejszych. Zwróć więc uwagę na kilka kwestii, które są szczególnie istotne. Pomogą Ci one dokonać udanego zakupu:

– długość karnisza powinna być większa o około 30-40 cm niż wnęka okienna (15-20 cm na stronę), powinien też wisieć on minimum 5 cm nad wnęką;

– karnisze są często montowane do ściany lub jako szyny przykręcane są do sufitu; te drugie mogą być podwójne lub pojedyncze; ich atutem jest odporność na promieniowanie UV;

– warto zamontować karnisz lub szyny na całej szerokości ściany w małych pomieszczeniach, w których okno zajmuje jej dużą powierzchnię; zabieg ten nie ma jednak sensu w dużych, przestronnych pokojach.

Karnisz na okno czy na całą ścianę – efekt

Czasami kilka wskazówek może okazać się bardzo pomocnych w uniknięciu niepotrzebnych wydatków i dekoracyjnych wpadek. Ważne jest, żeby ostateczny efekt aranżacji pomieszczenia był dla Ciebie zadowalający i aby cieszył oko. To, czy lepszy będzie karnisz na okno, czy na całą ścianę to dość istotna kwestia, ale ile ludzi, tyle opinii, dlatego najważniejsze jest, żebyś to Ty czuł się we własnym domu komfortowo i przytulnie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl