Ile farby kupić na pomalowanie pokoju? Podpowiadamy, jak obliczyć jej niezbędną ilość

Remont mieszkania wymaga starannego zaplanowania pracy. Dzięki dobrze wykonanym wyliczeniom nie zabraknie Ci materiałów. Nie kupisz ich także zbyt wiele, więc unikniesz niepotrzebnych kosztów. Czytaj dalej i dowiedz się, ile farby na pokój wystarczy, aby pomalować całą jego powierzchnię.  

Zaplanuj malowanie ścian

Staranne zaplanowanie malowania ścian pomoże Ci uniknąć problemów podczas pracy nad projektem. Dlatego zacznij od wyliczenia powierzchni, którą chcesz odnowić, a następnie porównaj ją z wydajnością farby, którą zamierzasz kupić. Nie szacuj na oko, bo łatwo wpędzisz się w dodatkowe koszty i dołożysz sobie stresów. Dzięki wyliczeniom będziesz dokładnie wiedzieć, ile farby na pokój potrzebujesz. 

Ile farby na pokój wystarczy? Zmierz powierzchnię! 

Jeśli chcesz dokładnie wyliczyć ilość farby potrzebnej do pomalowania pokoju, zacznij od obliczenia powierzchni ścian. Wymierz ich długość i wysokość, a następnie przemnóż przez siebie obie wartości. W ten sposób dowiesz się, ile mają metrów kwadratowych. Pamiętaj o tym, żeby od wyniku odjąć powierzchnię otworów. W tym przypadku będą to zarówno okna, jak i drzwi. Ich wielkość oblicz w taki sam sposób, jak połać ścian. Nie zapomnij także o suficie! Jeśli zamierzasz go pomalować na inny kolor, zmierz go osobno. 

Sprawdź wydajność farby 

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, jaką wydajność farby deklaruje producent. Ta wartość powie Ci, jaka ilość produktu potrzebna jest do pomalowania jednego metra kwadratowego ściany. Informację znajdziesz na opakowaniu lub w opisie produktu. 

Kiedy znasz już powierzchnię ścian i wydajność farby, podziel pierwszą wartość przez tę drugą. Wiele produktów nakłada się co najmniej dwa razy, więc wynik pomnóż przez dwa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile farby na pokój potrzeba w Twoim przypadku. 

Przygotuj ściany do malowania 

Pamiętaj o tym, że warto doliczyć nieco farby na drobne poprawki. Ponadto wydajność podawana na opakowaniu to najczęściej dane szacunkowe. Wiele zależy od tego, czy ściana była wcześniej malowana i jest poprawnie zagruntowana. Wpływ na ostateczną ilość produktu ma także narzędzie, którym będziesz pracować. Np. wałek z krótkim włosiem pochłonie mniej farby niż ten z długim. Dlatego zapoznaj się z informacjami od producenta. Znajdziesz tam porady, jak przygotować podłoże, aby osiągnąć największą wydajność produktu. Jeśli zastosujesz się do wytycznych i powierzchnia będzie chłonna, obniżysz zużycie farby.

Jak widzisz, bardzo łatwo obliczyć, ile farby na pokój jest potrzebne. Zajmie Ci to jedynie chwilę, a znacznie ułatwi prace remontowe i obniży ich koszty.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl